Այսօր ՄԱԿ-ի գրասենյակում մեկնարկեց Կանանց միջազգային օրվան նվիրված ցուցահանդես: Ցուցադրվել են նկարչուհի՝ Հասմիկ Ավետիսյանի և քանդակագործ՝ Նունե Թումանյանի աշխատանքները:
Արվեստի այս գործերը գրավեցին լրագրողների, արվեստագետների և լայն հանրության ուշադրությունը: Միջոցառման նպատակն է խթանել «Կանանց հավասարությունը բոլորի առաջընթացն է» գաղափարը և շեշտել, թե որքան կարևոր է գենդերային հավասարությունը, կանանց լիազորությունների ընդլայնումը, մարդու իրավունքներից կանանց լիակատար օգտվելը տնտեսական և սոցիալական զարգացման համար:
Կանանց միջազգային օրը տոնվում է աշխարհի տարբեր երկրներում: Սա մի հնարավորություն է ճանաչելու նրանց ձեռքբերումները առանց որևէ խտրականության՝ լինի դա ազգային, էթնիկ, լեզվական, մշակութային, տնտեսական թե քաղաքական: 1975թ. Կանանց միջազգային տարվա շրջանակներում ՄԱԿ-ը սկսեց նշել Կանանց միջազգային օրը մարտի 8-ին:
Կանանց միջազգային օրվան նվիրված իր ուղերձում ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար՝ Բան Կի - մունը շեշտեց կանանց հիմնարար դերը. «Այն երկրները, որտեղ գենդերային հավասարությունն ավելի շատ է, գրանցում են առավել մեծ տնտեսական աճ: Այն ընկերությունները, որտեղ կանայք շատ են, ավելի լավ արդյունքներ են ցույց տալիս: Խաղաղության այն համաձայնագրերը, որոնք ներառում են կանանց, առավել ամուր են: Այն խորհրդարանները, որտեղ կանայք շատ են, առավել շատ օրենսդրական ակտեր են կիրառում այնպիսի հիմնարար սոցիալական հարցերում, ինչպիսիք են՝ առողջությունը, կրթությունը, հակախտրականությունը և աջակցությունը երեխային»:
Մարիա Դոցենկոն` ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության ներկայացուցիչն ասաց. «Ուրախ ենք աջակցել պետության ջանքերին՝ Հաուղղված Հայաստանում գենդերային հավասարության ու կանանց հնարավորությունների ընդլայնման մասին հանրային իրազեկվածությունը բարձրացնելուն: ՄԱԿ-ի հիմնարար սկզբունքներից է բոլորի համար հավասար իրավունքների և արժանապատվության ձեռքբերումը: Գենդերային հավասարության խթանումը և կանանց հնարավորությունների ընդլայնումը Հազարամյակի զարգացման նպատակներից երրորդն է, և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակն ուրախ է աջակցել դրանց հասնելու պետության ջանքերին»:
Նկարիչներից մեկը՝ Նունե Թումանյանը հավելեց. «Իմ գործընկերը և ես գնահատում ենք հանրության հետ մեր աշխատանքները կիսելու և հասարակության զարգացման գործում մեր հայ կանանց կարևոր դերը ընդգծելու այս հնարավորությունը: Սա մի առիթ է, երբ կարող ենք բացահայտել կանանց ապագա սերունդների չբացահայտված ներուժն ու հնարավորությունները»:
Նունե Թումանյանը Երևանի պետական գեղարվեստի ակադեմիայի դասախոս է:Նրա աշխատանքները ցուցադրվել են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Իտալիայի տարբեր քաղաքներում: Այս տարվա հունվարի 27-ին Միացյալ Արաբական Էմիրությունների Շարժա քաղաքի Արվեստների թանգարանում Women and Art Biennial 2014-ում Հայաստանը ներկայացնող քանդակագործուհին արժանացել է բիենալեի «Խաղաղության թեմայով արվեստի լավագույն գործ» միակ մրցանակին: Հասմիկ Ավետիսյանի գործերը ցուցադրվել են Հայաստանում, Վրաստանում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, ԱՄՆ-ում: Նրանք երկուսն էլ ճանաչված արվեստագետներ ու ՀՀ Նկարիչների միության անդամ են:
Ցուցահանդես-վաճառքը բաց կլինի հանրության համար մինչև 2014թ. ապրիլի 1–ը, երկուշաբթի- ուրբաթ օրերին, ժամը՝ 15:00 -17:00:

An art exhibition dedicated to the International Women\'s Day was launched at the UN House today. The exhibition features the paintings of Hasmik Avetisyan and sculptures of Nune Tumanyan.
These artworks captured the attention of journalists, artist community and general public. The goal of the event is to promote “Equality for women is progress for all” and emphasize how gender equality, empowerment of women, women’s full enjoyment of human rights is essential to economic and social development.
The International Women\'s Day is celebrated in many countries around the world. It is an opportunity to recognize their achievements without regard to divisions, whether national, ethnic, linguistic, cultural, economic or political. In 1975, during International Women\'s Year, the UN began celebrating International Women\'s Day on 8 March.
In his message on the occasion of the International Women’s day, UN Secretary-General Ban Ki-moon emphasized the fundamental role of women: "Countries with more gender equality have better economic growth. Companies with more women leaders perform better. Peace agreements that include women are more durable. Parliaments with more women enact more legislation on key social issues such as health, education, anti-discrimination and child support. The evidence is clear: equality for women means progress for all."
Maria Dotsenko, the Representative of the UN Department of Public Information Office in Armenia, said: “We are pleased to compliment the country’s efforts of raising public awareness on gender equality and women’s empowerment in Armenia. The achievement of equal rights and dignity for all is a fundamental principle of the UN. Promotion of gender equality and empowerment of women is the Millennium Development Goal N.3 and the UN in Armenia is pleased to contribute to the efforts towards its achievement”.
One of the artists, Nune Tumanyan, commented: “My colleague and me appreciate the opportunity to share our art with the public and to emphasize the crucial role that we, as women, play in the development of our country. This is an occasion for looking ahead to the untapped potential and opportunities that await future generations of women.”
Nune Tumanyan is an Associate Professor at the Yerevan State Academy of Fine Arts, her works were exhibited in different cities of Armenia, Russia and Italy. On January 27 of this year at “Women and Art Biennale 2014” in Sharja Museum of Arts, UAE, she received the only prize of the biennale – “Best artwork of peace”. Hasmik Avetisyan’s art was exhibited in Armenia, Georgia, Russia, Ukraine, USA. Both are acclaimed artists and members of the Armenian Union of Artists.
The exhibition/sale will be open to the public until 1 April, 2014 on Mondays to Fridays from 15:00 till 17:00.