Այսօր ՄԱԿ Հանրային տեղեկատվության գրասենյակի երևանյան գրասենյակը համախմբեց ՄԱԿ-ի 14 անկյունների և 2 ավանդապահ գրադարանների ներկայացուցիչներին՝ համատեղ նշելու Գրքի և հեղինակային իրավունքի օրը:
Գրադարանավարներն ու գրադարանների ղեկավարները հավաքվեցին՝ քննարկելու բազմակողմ համագործակցության տարբերակները, համատեղ նախաձեռնությունները, ՄԱԿ-ի հանրային միջոցառումներին առավել լայն ընդգրկվածության առաջարկները և այլն:
Հանդիպման սկզբում լուսանկարների սլայդների ցուցադրմամբ ներկայացվեցին բոլոր ՄԱԿ-ի անկյուններն և ավանդապահ գրադարանները, ինչը նաև ուղեկցվեց տվյալ գրադարանի ներկայացուցչի կողմից կարճ նկարագրությամբ: ՄԱԿ-ի հաղորդակցման աշխատախումբը ևս միացավ հադիպմանը՝ բաժանելու համապատասխան գործակալության հրատարակությունները և պատասխանելու գրադարանավարների կողմից բարձրացված հարցերին: ՄԱԿ ՀՏՎ, իր հերթին, լսարանին ներկայացրեց տեղեկություններ Գրքի և հեղինակային իրավունքի օրվա մասին, ինչպես նաև համապատասխան նյութեր` ՄԱԿ-ի գլխամասային գրասենյակի էլեկտրոնային գրադարանների և ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի վիրտուալ գրադարանի մասին ընդհանուր տեղեկատվությամբ և հղումներով:
Արդյունավետ հանդիպումն ավարտվեց փոխատեղման կարգով յուրաքանչուր ՄԱԿ-ի անկյունում պարբերական հանդիպումներ անցկացնելու առաջարկով: Հանդիպումը եզրափակվեց այցով Ազգային գրադարան, որում տեղակայված է Հայաստանի երկու ավանդապահ գրադարաններից մեկը: Միջոցառումը վերջինն էր հանրապետական գրադարանային շաբաթվա միջոցառումների շարքում:
Նախապատմություն
Ապրիլի 23-ը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից առաջին անգամ հռչակվել է Գրքի և հեղինակային իրավունքի համաշխարհային օր 1995 թ.: Այս օրը նշվում է ավելի ու ավելի մեծ թվով գործընկերների կողմից և հռչակումից ի վեր հանդիսացել է կարևոր թեմայի անդրադառնալու և դրա մասին տեղեկատվության մեծ հնարավորություն:
Այն նշում են ավելի քան 100 երկրների միլիոնավոր մարդիկ, հարյուրավոր կամավորական կազմակերպություններ, դպրոցներ, պետական մարմիններ, մասնագիտական խմբեր և մասնավոր ընկերություններ: Այս երկարատև ժամանակահատվածում Գրքի և հեղինակային իրավունքի համաշխարհային օրը բոլոր մայրցամաքները ներկայացնող և տարբեր մշակույթների կրող զգալի թվով մարդկանց ուշադրությունը սևեռել է գրքերի և հեղինակային իրավունքի հարցի վրա: Այն նրանց հնարավորություն է տվել հայտնաբերել, հնարավոր առավելագույնը քաղել և ավելի խորությամբ ուսումնասիրել հրատարակչության աշխարհի բազմաթիվ ընդգրկումները. գրքերը` որպես արժեքների ու գիտելիքի փոխանցողներ և ոչ նյութական ժառանգության շտեմարաններ, որպես պատուհաններ դեպի մշակութային բազմազանություն և որպես երկխոսության գործիք, որպես նյութական բարիքի աղբյուրներ և ստեղծագործ աշխարհի ներկայացուցիչների` հեղինակային իրավունքով պաշտպանված աշխատանքներ: Այս բոլոր ընդգրկումները դարձել են իրազեկության մակարդակի բարձրացման և առաջմղման բազմաթիվ նախաձեռնությունների առարկա, որոնք ունեցել են իրական ազդեցություն: Այդուհանդերձ, այս ջանքերում ոչ մի հապաղում չպետք է լինի:
2000 թվականից հետո Գրքի և հեղինակային իրավունքի համաշխարհային օրը ոգեշնչել է այս ոլորտում մասնագիտացած կազմակերպություններին՝ ձեռնարկել մեկ այլ՝ «Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» նախաձեռնությունը, որին աջակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն և պետությունները: Ամեն տարի ընտրվում է մի քաղաք, որը պարտավորվում է մինչև հաջորդ տարվա ապրիլի 23-ը սեփական նախաձեռնությունների միջոցով պահպանել օրվան նվիրված միջոցառումների թափը: Աշխարհի գրեթե բոլոր տարածաշրջանները մեկը մյուսի հետևից արդեն ներգրավվել են այս գործընթացում, որն այդպիսով գրքերի և հեղինակային իրավունքի օրվա նշումը վերածում է պարբերական գործունեության՝ էլ ավելի ընդլայնելով գրքերի աշխարհագրական և մշակութային ազդեցությունը:
Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք
Հիմնվելով 1996 թ. մեկնարկած Գրքի և հեղինակային իրավունքի միջազգային օրվա դրական փորձառության վրա` ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն նախաձեռնեց «Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» հայեցակարգը, և 2001 թ. մայրաքաղաք առաջադրվեց Մադրիդը: Այս հաջող փորձառությունից հետո Գլխավոր խորհրդաժողովը 2001 թ. նոյեմբերի 2-ին ընդունեց 31 C/29 բանաձևը, որով սահմանվում էր «Գրքի մայրաքաղաք» ամենամյա անվանակարգ:
Հրատարակիչների միջազգային ասոցիացիան (IPA-UIE), Գրադարանային ասոցիացիաների և հաստատությունների միջազգային ֆեդերացիան (IFLA) և Գրքավաճառների միջազգային ֆեդերացիան (IBF) առնչվում են այս նախաձեռնությանը և, հետևաբար, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ միասին ներկայացված են առաջադրումների կոմիտեում, որպեսզի ապահովվի գրքի արտադրության երեք խոշեր ոլորտներ ներկայացնող միջազգային կազմակերպությունների պատշաճ ներկայացվածությունը:
Կողմերի միջև կայացավ համաձայնություն, ըստ որի` Մադրիդին (2001 թ.) հաջորդող մայրաքաղաքաները պետք է լինեին Ալեքսանդրիան՝ 2002 թ.. և Նոր Դելին՝ 2003 թ.: Այնուհետև, թեկնածությունների հայտերն ստանալուց հետո, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնական գրասենյակում կայացավ Ընտրական հանձնաժողովի հավաքը, որի ժամանակ հաջողությամբ գրքի մայրաքաղաքներ առաջադվեցին Անտվերպենը (Բելգիա)՝ 2004 թ. համար, Մոնրեալը (Կանադա)՝ 2005 թ. համար, Թուրինը (Իտալիա)՝ 2006 թ. համար, Բոգոտան (Կոլումբիա)՝ 2007 թ. համար, Ամստերդամը (Նիդեռլանդներ)՝ 2008 թ. համար, Բեյրութը (Լիբանան)՝ 2009 թ համար, Լյուբլյանան (Սլովենիա)՝ 2010 թ. համար, Բուենոս-Այրեսը (Արգենտինա)՝ 2011 թ. համար, Երևանը (Հայաստան)՝ 2012 թ. համար, Բանգկոկը (Թաիլանդ)՝ 2013 թ. համար և Պորտ Հարկորտը (Նիգերիա)՝ 2014 թ. համար:
Եվ վերջապես՝ Ընտրական հանձնաժողովը հաստատեց Ինչհոնի (Կորեայի Հանրապետություն) թեկնածությունն իբրև 2015 թ. Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք՝ հաշվի առնելով ներկայացված ծրագրի բարձր որակը:

Today the UN Department of Public Information Yerevan office brought together the representatives of 14 UN Corners and 2 Depository Libraries to jointly mark the World Book and Copyright Day.
The librarians and the library heads gathered to discuss the future multilateral cooperation options, joint initiatives, suggestions of further involvement in the UN public events, etc.
At the beginning, a photo slide show presented each UN Corner and Depository Library, with a brief description from the Representatives. UN Communications Group members joined the meeting to disseminate their respective agency’s publications and to address the questions raised by the librarians. The UN DPI, in its turn, presented the audience information on the Book and Copyright day, as well as disseminated handouts with links and general info on UN HQ electronic databases and the UN Armenia current Virtual Library.
The productive workshop ended with the suggestion to have periodic follow-up meetings in each UN Corner on a rotation basis. The meeting was concluded with a visit to the National Library, which hosts one of the two Depository Libraries in Armenia. This event completed the Republican Library Week events.
Background
23 April was first proclaimed as World Book and Copyright Day by UNESCO in 1995. The Day is celebrated by a growing number of partners and since its launch has shown itself to be a great opportunity for reflection and information on a significant theme.
It is observed by millions of people in over 100 countries, in hundreds of voluntary organizations, schools, public bodies, professional groups and private businesses. In this lengthy period, World Book and Copyright Day has won over a considerable number of people from every continent and all cultural backgrounds to the cause of books and copyright. It has enabled them to discover, make the most of and explore in greater depth a multitude of aspects of the publishing world: books as vectors of values and knowledge, and depositories of the intangible heritage; books as windows onto the diversity of cultures and as tools for dialogue; books as sources of material wealth and copyright-protected works of creative artists. All of these aspects have been the subject of numerous awareness-raising and promotional initiatives that have had a genuine impact. There must nevertheless be no let-up in these efforts.
Since 2000, World Book and Copyright Day has inspired another initiative of professional organizations which receives the assistance of UNESCO and backing from States: World Book Capital City. Each year a city is chosen which undertakes to maintain, through its own initiatives, the impetus of the Day’s celebrations until 23 April of the following year. Almost all the regions of the world, in turn, have already been involved in this process, which thus transforms the celebration of books and copyright into a recurrent activity, extending still further the geographical and cultural influence of books.
--------------------------
World Book Capital City
Based on the positive experience of World Book and Copyright Day, launched in 1996, UNESCO initiated the concept of World Book Capital City and nominated Madrid as the Capital for Year 2001. Following this successful experience, the General Conference adopted, on 2 November 2001, the 31 C/Resolution 29, establishing the yearly nomination of the Book Capital City.
The International Publishers Associations (IPA-UIE), the International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) and the International Booksellers Federation (IBF) are associated to this initiative and are therefore represented with UNESCO in the nominating committee, so as to guarantee appropriate representation from the international organizations representing the three major sectors of the book industry.
An agreement was concluded among the partners that, after Madrid (2001), the subsequent capitals would be Alexandria in 2002 and New Delhi in 2003. Then, following public calls for candidatures, the Selection Committee gathered at UNESCO Headquarters and successively nominated the city of Antwerp (Belgium) for 2004, Montreal (Canada) for 2005, Turin (Italy) for 2006, Bogota (Colombia) for 2007, Amsterdam (the Netherlands) for 2008, Beirut (Lebanon) for 2009, Ljubljana (Slovenia) for 2010, Buenos Aires (Argentina) for 2011, Yerevan (Armenia) for 2012, Bangkok (Thailand) for 2013, and Port Harcourt (Nigeria) for 2014
Finally, The Selection Committee retained the candidature of the city of Incheon (Republic of Korea) as World Book Capital City 2015 on account of the quality of its programme.
You can find more information about the World Book and Copyright day here: http://www.un.org/en/events/bookday/ http://www.unesco.org/new/en/unesco/events/prizes-and-celebrations/celebrations/international-days/world-book-and-copyright-day-2014/